DVOJITÉ ZATMĚNÍ

18.06.2019

Nebývá to tak často, ale přece jen. Vidět dvojité zatmění není událost, kterou bychom na Zemi zažili, ale když zabrousíme na jinou planetu, a zrovna na tu největší v naší soustavě, tak toho můžeme být svědky. Podařilo se, mám fotku. Ale ta fotka má v sobě velký příběh a poděkování. 

Tak jak některé věci plánujete, tak jiné události je kříží. U mě kalendáři jsem měl zakroužkováno datum 5.6.2019, kdy v časných ranních hodinách si měly brázdit stíny měsíců Ganymed a Io po povrchu Jupitera. Jenže plány překřížila cesta na Slovensko, která byla většího význymu a vznikla celkem rychle. Dalekohled se mi vláčet nechtělo a pak mě napadlo, co takhle mít "klíče od hvězdárny". Neváhal jsem a hned jsem začal telefonovat a  povedlo se. I na Slovensku jsou blázni, kteří jsouochotní nejít spát a koukat na oblohu. Azyl jsem našel ve Slovenskej Ústrednej Hvězdárně a to díky panu řediteli a hlavně díky Jožovi, který tam se mnou byl od 10-ti od večera. Byl dalekohled, okuláry, ale i kafe a sposta povídání. Dokonce moji kolegové dorazili okolo druhé hodiny ranní a nejen, že byli se podívat, ale měli i soukromou prohlídku v planetariu díky Jožovi. Ono podívat se na hvězdy a poslechnout si Queeny v planetáriu na plný pecky, to je hustý.

Přes počáteční komplikace, kdy snímky z velkého dalekohledu o průměru 400mm byly nepublikovatelné, vzhledem k jeho stavu (částečně kolimace a pak nejspíš deformace hlavního zrcadla), Jožo přinesl další menší dalekohled a tak SCT 8" zachránilo pověst hvězdárny. Poslední souboj byl s oblačností nad Maďarskem. Objevilo se však okno a tak vznikl tento pro mě unikátní snímek. Snímek s příběhem velkým poděkováním. Je fajn, že jsou stále lidé, kteří vám dokáží pomoci k vašim snům.