JAK VYFOTIT KOMETU NEOWISE C/2020 F3

11.07.2020

Tento rok několikátá, která rozbouřila celkem klidné vody temné oblohy. Už na jaře řádily první, avšak vždy končily těsně nad viditelností okem. Ale Neowise C/2020 F3, tak její oficiální označení, se zahambit nedá. Je to tak trochu boj s počasím. A vzhledem k její dráze, která je nízko nad severním obzorem, jasno by mělo být a to jak široko, tak daleko.  A tak se podařilo. 

Ranní seance čtvrtek 9.7. v 2:30. Vyrážel jsem na pozici, dojel na místo, ale všude mlha. A tak by plán B, kopec Oškobrh, jeden z nejvyšších vrcholků Polabské nížiny, jehož vrchol ční do výše 285m n/m. Ano skutečně. A to jsem na vrcholu nebyl, na jeho severním úbočí ve 230m. Ale hlavně nad mlhou, ta se válela níže. Tak jak jsem potřeboval, vesnička Vrbice, kostel sv. Havla a kometa. Část oblohy byla jasná, tak rychle fotit. Po chvíli dorazila oblačnost. Když jsem stahoval fotky, tak od prvního snímku k poslednímu uplynulo jen 10 min. Tak málo času bylo. Ale výsledek? Ten stojí na to. 

A jak vyfotit kometu? Foťák, stativ, a při ohnisku 100mm maximálně 6-ti sekundový záběr. Otevřít clonu na maximum a ISO k tomu doladit. Teď už je šance od soumraku do úsvitu a nebude to trvat dlouho. Kometa bude slábnout. Tak neváhejte.