SETKÁNÍ S ROBERTEM VANO

04.12.2017

Byl to zajímavý večer. Já jako jeden z autorů fotografií jsem se účastnil 2.12.2017 zahájení výstavy "Krajiny světa" v Obrazárně Špejchar v Želeči. Výstava je pod patronací Roberta Vano. "Toho fotografa?", jak řeknou někteří. 

"Pokud chceš něco dokázat, musíš trénovat, jinak to nepůjde. Sportovci také trénují, aby měli svaly. Já vyfotím 72 fotek denně. To je 26 280 fotek ročně. A nějaká se z toho musí povést", řekl s úsměvem a rozzářenýma očima před více než 250 lidmi. 

Po vernisáži byl čas, povídali jsme si jak někde v zázemí u stolu, nebo jsme spolu stáli na cigaretě. O focení, o tom co vlastně je na tom to nejtěžší a třeba, kdy člověk ví, že je dobrý fotograf. Vyzařuje z něho klid, skromnost, pokora, nadhled, profesionalita. A tak jsem i já osobně dostal pár rad, kterých si velice vážím. Člověk se může stále učit, pokud chce naslouchat zkušenostem jiných. Nikdo z nás nemůže vědět vše. Je to něco, co každého z nás může posunout a nemusíme tak chodit do slepých uliček. A niž bychom si to uvědomili, často tímto získáváme čas, šetříme tak naši energii či své prostředky. Dobré rady se nedají ničím vyvážit, možná jen dobrou radou.